Otyłość - skąd się bierze i jak jej zapobiegać?
Nagromadzenie tkanki tłuszczowej w organizmie to nic innego jak schorzenie potocznie nazywane otyłością. W różnych stadiach nazywana nadwagą, lub otłuszczeniem – uznawana jest za chorobę, kiedy wskaźnik masy ciała jest większy, lub równy 30 BMI.
Przyczyny otyłości
BMI jest wartością liczbową używaną do określenia zawartości tłuszczu w organizmie danej osoby. Otyłość jest głównym problemem zdrowia publicznego na całym świecie. Wiąże się z wysokim ryzykiem wystąpienia chorób sercowo-naczyniowych, cukrzycy, niektórych rodzajów raka i bólów stawów. Związana jest również z napiętnowaniem społecznym i dyskryminacją, które mogą zwiększać stres psychologiczny.
Wyróżnia się różne jej przyczyny. Spowodowana może być zarówno predyspozycjami genetycznymi, zaburzeniami hormonalnymi, jak i nadmiernym spożyciem pokarmów, brakiem aktywności fizycznej oraz niezdrowym stylem życia.
Różnica między otyłością a nadwagą
Osoba jest uważana za otyłą, jeśli jej wskaźnik BMI wynosi 30 lub więcej. BMI 30 lub więcej oznacza nadmiar tkanki tłuszczowej, zaś BMI między 18,5 a 24,9 jest uważany za nadwagę. Dla porównania – BMI poniżej 18,5 – oznacza niedowagę. Chociaż istnieje wiele podobieństw między otyłością i nadwagą, istnieje również kilka kluczowych różnic. Otyłość może powodować problemy zdrowotne, takie jak wysokie ciśnienie krwi, cukrzyca, choroby układu krążenia i niektóre nowotwory. Może również wpływać na samopoczucie psychiczne danej osoby, powodując depresję.
Leczenie otyłości
Nie ma jednego i skutecznego lekarstwa na otyłość, ale istnieją metody, które mogą być stosowane w celu utraty wagi. Zdrowa dieta i regularne ćwiczenia to najbardziej efektywny sposób na leczenie otyłości. Dieta to podstawa działań prozdrowotnych – odpowiednio dobrana i zbilansowana w szybkim tempie pomaga pozbyć się nadmiaru kilogramów. Diety niskowęglowodanowe odpowiednio regulują metabolizm i są dobrym sposobem na zmniejszenie łaknienia. Szczególnie dla osób zapracowanych i nie dbających o regularność oraz jakość posiłków – poleca się stosowanie diety pudełkowej na różnych etapach redukcji. Catering dietetyczny pozwala na wypracowanie zdrowych nawyków – regularności, oraz dostarcza posiłków różnorodnych i prawidłowo zbilansowanych. Dodatkowy ruch reguluje poziom insuliny i pomagają spalać nadmierny poziom kalorii. W przypadku dużej otyłości – aktywność ruchowa, tak samo jak dieta – powinny być skonsultowane ze specjalistą.
Jak zapobiec otyłości?
Dokonując prawidłowych wyborów żywieniowych i dbając o swoją codzienność, możemy zapobiec rozwojowi otyłości. Regularna aktywność fizyczna i przede wszystkim zdrowa zbilansowana dieta to podstawa działania! Jeśli o nadmiarze tkanki tłuszczowej decyduje genetyka – nieodzowne będą badania i działania profilaktyczne. Styl życia w który włączymy odpowiednie nawyki żywieniowe – regularność posiłków, ich stabilna kaloryczność, wysycenie składnikami odżywczymi. To podstawy sukcesu! Lato to najlepszy czas na rozpoczęcie pozytywnych zmian, kiedy dieta nie wydaje się być ciężka, jest smaczna i lekka. Szczególnie polecana dieta – z niskim indeksem glikemicznym – jest idealnym rozwiązaniem dla osób, które borykają się z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej. Dania z tej diety powodują powolny wzrost poziomu cukru we krwi. Wprowadzenie tej diety to jeden z pierwszych, najważniejszych kroków w drodze ku zdrowiu!